adver-pic
جواهری باروس
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
چگونه تسمه تایم را تعویض کنیم

چگونه تسمه تایم را تعویض کنیم

پسندیدم 0
اضافه به لیست علاقمندی ها

مشکلات تسمه تایم عموما بدون هیچ هشداری ظاهر می شوند. هیچ سروصدایی وجود ندارد که به شما بفهماند زمان تعویض فرا رسیده است. اگر اتومبیلتان بدون هیچ مشکلی کار می کرد و سپس موتور ناگهان با یک صدای شدید از کار افتاد و دیگر روشن نشد، احتمالا ایراد از تسمه تایم است.

 

 

زمان بندی موتور اتومبیل باید دقیق تنظیم شود، درغیر اینصورت ممکن است سوپاپ ها و پیستون ها با همدیگر برخورد کنند، که موجب تعمیرات بسیار گران قیمت بر روی موتور خواهد شد. اگر تسمه تایمتان خراب شده است، مطمئن شوید که پیش از اقدام به تعویض تسمه، سوپاپ آسیب ندیده باشد. این راهنمای سرویس وسیله نقلیه به شما می گوید که تسمه تایم به سوپاپ ها آسیب زده است یا خیر.

 

خرید

پیش از باز کردن تسمه قبلی، یک تسمه نو خریداری کنید. اگر این یک سرویس نگهداری است، بهتر است پیش از باز کردن قبلی، تسمه نو را جا بندازید. اگر تسمه خراب شده یا سُر می خورد، می توانید تا زمان باز کردن تسمه قدیمی برای خریدن تسمه نو صبر کنید تا بتوانید آن ها را با یکدیگر مقایسه کرده و مطمئن شوید تسمه نو برای موتورتان مناسب است.
برخلاف اتومبیل های قدیمی تر که از زنجیر تایم استفاده می کردند، امروزه اکثر اتومبیل ها به تسمه تایم های لاستیکی احتیاج دارند. این تسمه تایم ها که با قیمت چند دلار در هر فروشگاه لوازم یدکی اتومبیلی موجودند، بسته به نوع موتور می بایست هر 90000 تا 120000 مایل (140000 تا 190000 کیلومتر) تعویض گردند.
راجع به اتومبیلتان اطلاعات کسب کنید. شما باید سازنده ، مدل، و سال تولید اتومبیلتان، به همراه نوع و ظرفیت موتور را بدانید. برخی مدل ها حتی ممکن است در طول یک سال دارای تنوع باشند، پس داشتن شماره شناسایی خودروتان (VIN ) اتومبیلتان می تواند مفید باشد. شما می¬توانید در نمایشگاه های اتومبیل یا در فروشگاههای لوازم یدکی اتومبیل یک تسمه تایم نو تهیه کنید.

به یاد داشته باشید که حتما واشر و چسب واشر مورد نیاز برای سوار کردن مجدد را تهیه کنید. تامین کننده قطعاتتان احتمالا بتواند به شما بگوید به چه چیزهایی احتیاج خواهید داشت. بسته های تسمه تایم نیز موجودند که شامل واشرهای جایگزین و سایر مواد مورد نیاز برای اتمام کار می باشند.

 

سوار کردن

کابل منفی باتری را باز کنید. به یاد داشته باشید که کد امنیتی رادیو (درصورت وجود) و تمام شبکه های رادیویی ازپیش تنظیم شده تان را روی یک قطعه کاغذ یادداشت کنید تا پس از اتمام تعمیر بتوانید سریعا رادیو را مجددا تنظیم کنید.
تسمه دینام را باز کنید. بسته به مدل اتومبیل، ممکن است لازم باشد برای دسترسی به تسمه تایم، تسمه پروانه را باز کنید. مهره ها را باز کنید، و درصورت نیاز دینام را هل دهید تا تسمه شل شده و امکان باز شدنش فراهم شود.
تمام تجهیزات جانبی مانند پمپ فرمان هیدرولیک ، دینام، و کمپرسور تهویه مطبوع را باز کنید تا بتوانید به قاب تسمه تایم دسترسی پیدا کنید. اتصالات تحت فشار را از روی کمپرسور تهیه مطبوع باز نکنید، اکثر آن ها را می توان پیچانده و از سر راه برداشت، بدون اینکه نیازی به تخلیه سیستم باشد. مجموعه درپوش سوپاپ را برای دسترسی به تسمه تایم باز کنید.
درصورتیکه اتومبیلتان به درب دلکو مجهز است، آن را باز کنید. ممکن است برای باز کردن درب دلکو لازم باشد علاوه بر گیره های نگهدارنده ، تمام پیچ هایی که درب را سر جایش نگه داشته اند باز کنید.
برخی از اتومبیل های مدرن دارای استارت الکترونیکی دلکو ندارند. به جای آن یک حسگر موقعیت میل لنگ و بادامک دارند. نکته مهم قابلیت تعیین نقطه مرگ بالا (TDC ) سیلندر اول می باشد. از آنجایی که این نکات در مدل های مختلف متفاوتند، از راهنمای تعمیر اتومبیل کمک بگیرید.

علامت های تایمینگ را به خط کنید. با قرار دادن یک آچار فرانسه یا آچار بکس روی پیچ میل لنگ، موتور را تا زمانی که علامت تایمینگ روی پولی میل لنگ با علامت 0◦ روی درجه تایمینگ هم¬ردیف شود.
بررسی کنید که چکش برق دلکو هم¬ردیف با علامت شاخص روی محفظه دلکو باشد، و این نشانگر این است که چکش برق در موقعیتی است که سیلندر شماره یک را محترق کند. اگر اینطور نیست، موتور را یک دور کامل دیگر بچرخانید.
این کار را روی موتورهای تداخلی انجام ندهید، مگر اینکه مطمئن باشید تسمه هنوز سالم است. اگر هنوز سوپاپ¬ها را با یک تسمه خراب خم نکرده باشید، احتمالا با پیچاندن میل لنگ بدون چرخیدن میل بادامک این اتفاق خواهد افتاد.
ببینید آیا پولی بالانسر هارمونیک (لرزه گیر) برای باز کردن قاب تسمه تایم احتیاج به باز شدن دارد. معمولا، قاب بر روی انتهای میل لنگ سوار شده است، و این پولی به شما اجازه نمی¬دهد پیش از باز کردن آن قاب را باز کنید. توجه داشته باشید اگر شرایط اینگونه است یک آب بند اضافی برای نصب مجدد آن به علاوه پولی مخصوص میل¬لنگ و ابزار باز کردن چرخدنده مورد نیاز خواهد بود.
پیچ و مهره هایی که قاب تسمه تایم را در جایش نگه داشته اند باز کنید. این قاب را از روی موتور بردارید. بعضی موتورها دارای قاب تسمه تایم دوتکه می باشند. این به مدل بستگی دارد؛ برای تعیین اینکه چه قطعاتی باید از روی اتومبیلتان باز شوند از راهنمای سرویس کمک بگیرید.
هم راستا بودن علامت های تایمینگ میل¬لنگ و بادامک را بررسی کنید. بسیاری از موتورها یک نقطه یا شاخص روی پولی ها و/یا چرخدنده ها دارند که باید با علامت مرتبط روی بلوک، سرسیلندر، یا شفت تجهیزات هم راستا باشد. در برخی موتورها، علامت شاخص روی چرخدنده میل بادامک با خط جداکننده اولین بلبرینگ میل بادامک هم راستا است.
اگر دارید یک تسمه تایم خراب را تعویض می کنید این موضوع حائز اهمیت است. برای یادگیری فرآیند صحیح هم راستایی برای اتومبیلتان از راهنمای سرویستان کمک بگیرید و پیش از نصب تسمه جدید هرگونه عدم هم راستایی را تصحیح کنید. در بعضی موتورها ممکن است این علامت ها بر روی برچسب روی قاب تسمه تایم نیز نمایش داده شوند.
محدوده اطراف تسمه را برای نشانه های نشت روغن بررسی کنید. اطراف واشرهای میل بادامک و میل لنگ، و همچنین درپوش سوپاپ و کارتل روغن را بگردید. نشت خنک کننده از واترپمپ و شیلنگ فرعی واترپمپ را بررسی کنید. نشتی ها می بایست پیش از نصب تسمه نو برطرف شوند.

 

شل کردن

پیچ های نگهدارنده ای که کشنده تسمه را نگه داشته اند به وسیله یکی از ابزار مخصوص نگهدارنده بادامک، با توجه به راهنمای سرویس شل کنید. کشنده را به جز مواقعی که می خواهید آن را تعویض کنید کاملا باز نکنید. در عوض، کشنده تحت فشار فنر را از مقابل تسمه بچرخانید و پیچ های نگهدارنده را مجددا ببندید تا کشنده را در وضعیت آزاد تسمه نگه دارند.
پولی کشنده را بررسی کنید تا از عدم وجود خرابی هایی نظیر فرورفتگی یا ترک مطمئن شوید. پولی کشنده را بچرخانید و به صدای جغجغه ای یا وزوز که نشان دهنده لقی یا فرسودگی یاتاقان هاست گوش دهید. فرسودگی ناهمسان در انتهای تسمه تایم قدیمی ممکن است نشان دهنده ناهم راستایی پولی کشنده و تسمه تایم به دلیل فرسودگی یاتاقان ها باشد.
اگر هرگونه نشانه ای از آسیب دیدگی یا فرسودگی یاتاقان ها دیده شد، پولی کشنده را تعویض کنید. یاتاقان به طور دائم روغن کاری شده پولی کشنده ممکن است خشک، فرسوده، لق، شکسته، یا بی حرکت شود، پس بهترین راه، اگر نو نیست، تعویض آن است.

 

نصب

تسمه را از روی چرخدنده ها کنار بزنید. با برداشته شدن کشش روی آن، تسمه باید به آسانی از روی چرخدنده ها کنار برود. تسمه های تایمی که برای مدتی طولانی استفاده شده اند ممکن است داخل شیارهای پولی گیر کنند و لازم است برای جدا شدنشان به آرامی با پیچ گوشتی اهرم ایجاد شود.پولی های تسمه تایم و واترپمپ را بازرسی کنید تا درصورت نیاز پیش از اقدام به نصب تسمه نو تعویض گردند.
تسمه نو را جایگزین و مجددا مجموعه را ببندید. با توجه ویژه به مشخصات "گشتاور" در راهمای موتور، به ویژه پیچ نگهدارنده پولی میل لنگ که معمولا دارای مشخصه گشتاور بالایی می باشد، به میزان مشخص شده مناسب به تسمه تایم گشتاور وارد کنید.
اگر اتومبیل به یک کشنده تسمه تایم هیدرولیک مجهز است، ممکن است لازم باشد برای فشرده کردن پیستون آن به داخل سیلندر پس از آزاد شدن چرخ ضامن دار ، باز شود. آن را داخل یک گیره فشرده کنید تا سوراخ ها هم ردیف شوند و پین نگهدارنده قابل نصب باشد. وقتی پین در جایش قرار گرفت، و تسمه درحالتی که پین بیرون است نصب شد تا اجازه دهد کشنده به تسمه تایم کشش وارد کند، کشنده می تواند مجددا نصب شود.

  • تلفن: 02166645386
  • ایمیل: info@fidargostar.co
  • وبسایت: www.fidargostar.co
  • بازدید: 342
  • آدرس: تهران- تهران-بازارآهن-بلوارطاووس-مجتمع هفده شهریور-بلوکAج-طبقه دوم-پلاک 141
مقالات منتخب
علت و علائم بیماری مننژیت مغزی، درمان، انواع آن

علت و علائم بیماری مننژیت مغزی، درمان، انواع آن

مشکلات پروتز کامل دندان

مشکلات پروتز کامل دندان

علت افسردگی فصلی

علت افسردگی فصلی

آموزش تهیه سالاد آلاسکا

آموزش تهیه سالاد آلاسکا

دیسک کمر: علائم و درمان بدون جراحی

دیسک کمر: علائم و درمان بدون جراحی

 آلرژی و حساسیت به بادمجان، علت و علائم آن

آلرژی و حساسیت به بادمجان، علت و علائم آن

علت بوجود آمدن تومور مغزی

علت بوجود آمدن تومور مغزی

درمان شقاق با دارو

درمان شقاق با دارو

نظرات شما

ارسال نظرات

×نظر شما با موفقیت ارسال گردید