adver-pic
جواهری باروس
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
ایمپلنت دندان و پیوند استخوان

ایمپلنت دندان و پیوند استخوان

پسندیدم 0
اضافه به لیست علاقمندی ها

در درمان ایمپلنت با از دست دادن دندان ها و یا بیماری های لثه، ژنتیک و... استخوان فک تحلیل شده و بنابراین استخوان کافی برای جراحی ایمپلنت دندان وجود نخواهد داشت در این گونه موارد استفاده از پیوند استخوان جهت بازسازی فک توصیه می شود.

پیوند استخوان به دو منظور برای بیمار استفاده می شود. در برخی از موارد با تحلیل استخوان اطراف دندان طبیعی فرد از پیوند با جراحی GRT استفاده می شود و مورد دیگر استفاده پیوند استخوان به وجود آوردن شرایط مناسب جهت جراحی ایمپلنت دندان می باشد. در ایمپلنت دندان بایستی استخوان فک به اندازه کافی باشد تا عمل جوش خورن ایمپلنت به خوبی اتفاق افتد.

در کاشت ایمپلنت پیوند استخوان یا به صورت همزمان با کاشت صورت میگیرد که در این موارد میزان کمبود استخوان کم می باشد و یا پیوند استخوان چند ماه قبل از کاشت ایمپلنت صورت میگیرد که در این مورد جهت ایجاد استخوان کافی در فک این عمل زودتر انجام میگیرد تا در طی گذشت زمان میزان استخوان فک به حد مطلوب برسد.

جراحی پیوند استخوان با ثبات فک و محافظت از فک باعث پایداری و سلامت دندان می شود. استخوان مورد نیاز جهت پیوند را می توان از بدن خود بیمار یا منابع دیگر تامین کرد.

 

جراحی پیوند استخوان بسته به این که منبع استخوان تزریقی چه باشد به دسته بندی های مختلف تقسیم شده اند که به شرح زیرند:

ایمپلنت دندان و دسته بندی های مختلف جراحی های پیوند استخوان

ایمپلنت دندان و اتوگرافت (auto graft)

در پیوند اتوگرافت استخوان پیوندی از خود شخص برداشته میشود و به استخوان دیگر پیوند داده میشود. در روش اتوگرافت نیاز به جراحی برداشت استخوان می باشد که این از عوامل محدودکننده روش محسوب می شود ولی از انجایی که از بدن خود فرد است لذا امکان انتقال بیماری در این روش وجود ندارد و موفقیت در این روش بسیار بالاست. پیوند استخوان اتوگرافت شامل گرافت داخل ، خارج دهانی می باشد که روش داخل دهانی رایج تر است.

ایمپلنت و آلوگرافت (allo graft)

در پیوند استخوان آلوگرافت استخوان از فرد دیگر تهیه می شود که این استخوان پس از برداشت از شخص دیگر استریل شده و منجمد میگردد که بر روی بدن شخص هدف مورد استفاده قرار میگیرد. استخوان دریافتی از بدن شخص دیگر قبل از پیوند آزمایش شده که این امر امکان انتقال بیماری هایی همچون ایدز را به صفر می رساند. این استخوان با اشعه گاما استریل می شود که این استخوان یا به صورت خشک شده و یا به صورت غیر خشک شده منجمد و به بدن فرد هدف انتقال می یابد.

از مزیت های پیوند استخوان آلوگرافت عدم نیاز به جراحی جهت برداشت بافت و سهولت روش را میتوان نام برد در عین حال امکان انتقال بیماری وعدم پذیرش استخوان بدن بیمار هدف از معایب آلوگرافت می باشد.

ایمپلنت دندان و زنو گرافت (xeno graft)

پیوند استخوان زنوگرافت از استخوان حیوانات دیگر استفاده میشود و قبل از پیوند پروتئین های آن را جدا کرده و پیوند انجام میشود. این روش در موارد کمی استفاده میشود. یکی از پودر های معمول اینچنینی Bio-oss است که از جنس استخوان گاو می باشد که در جهت جراحی ایمپلنت دندان بیشتر استفاده می شود. سهولت پیوند استخوان زنوگرافت و نیاز نداشتن به جراحی ثانویه جهت برداشت استخوان همچنین عدم انتقال بیماری همه از مزایای روش زنوگرافت محسوب می شود. در عین حال عدم استخوان سازی و عدم امکان استفاده در ضایعات وسیع از معایب زنوگرافت است.

نکات درمان پیوند استخوان جهت ایمپلنت دندان

 • جهت جلوگیری از آلودگی استخوان گرافت معمولا از پیوند بافت نرم نیز استفاده میشود زیرا بافت نرم مانع از آلودگی استخوان گرافت شده و سطح استخوان گرافت را می پوشاند.
 • استخوان پیوند خورده در پیوند استخوان بایستی ثابت مانده و هیچ گونه حرکتی نداشته باشد چرا که پیوند خوردن با استخوان مادر نیازمند گزر زمان می باشد برای حل این مشکل از membrane در گرافت استخوانی استفاده می شود.
 • موضع ترمیم شده با پیوند استخوان بایستی خونرسانی شود چرا که جهت ترمیم و پیوند با استخوان مادر خونرسانی به موضع بسیار مهم است . جهت این امر با سوراخ کردن موضع و قرار دادن فرز امکان خونرسانی به موضع را فراهم میکند.
 • یکی از مواردی که منجر به شکست درمان پیوند میشود وجود عفونت در موضع ترمیم شده است که بایستی امکان ایجاد عفونت در موضع مورد نظر را کاهش داد. یکی ازروشهای کاهش احتمال عفونت استفاده دهانشویه است.
 • موضع ترمیم شده نبایستی به آلودگی دچار شود. یکی از منابع آلودگی موضع تماس بزاق با موضع است که برای جلوگیری ازاین تماس بایستی بخیه کامل و صحیح موضع ترمیم صورت گیرد. جهت جلوگیری از آلودگی از آنتی بیوتیک نیز استفاده شود.

عامل اساسی در پیوند استخوان داربست استخوانی است که در استخوان پیوندی وجود دارد با جذب سلول های استخوانی این داربست رشد کرده و بمرور زمان پس ازگذشت زمان پیوند صورت میگیرد. جایگزین های پیوند استخوان که مواد مصنوعی هستند نیز جهت پیوند استفاده میکنند. نوعی خاص از پیوند روش پیوند با عروق است که به همراه استخوان شریان و ورید در موضع پیوند قرار میگیرد.

مراحل پیوند استخوان

 • . بررسی ناحیه آسیب دیده توسط دندانپزشک( دندانپزشک با بررسی های رادیوگرافی میزان استخوان موجود و وجود بیماری های پریودنتال و.. را تشخیص میدهد.)
 • .جراحی لثه ( در این مرحله با جراحی به موضع مورد نظر دندانپزشک دسترسی داشته و عمل پیوند را انجام میدهد.)

عوارض ناشی پیوند استخوان

 • به وجود آمدن ورم در موضع
 • خونریزی و درد
 • به وجود آمدن پوسیدگی
 • حسایست دندان به سرما گرما

پس ازجراحی بیمار بنا به تشخیص پزشک از آنتی بیوتیک ها جهت جلوگیری از عفونت استفاده میکند.

جهت درمان های ایمپلنت دندان تهران کلینیک دکتر سعید کریمی را انتخاب کنید

 • تلفن: 88888590
 • ایمیل: info@drskarimi.com
 • وبسایت: www.drskarimi.com/
 • بازدید: 441
 • آدرس: تهران- تهران-بلوار افریقا (جردن) - بالاتر از پمب بنزین - کوچه تندیس - پلاک 4 - واحدهای 1و 2
خدمات منتخب
مشاوره فردی مرکز مشاوره تلفنی دان هور

مشاوره فردی مرکز مشاوره تلفنی دان هور

تماس بگیرید
برنامه نویسی تحت وب و تولید سیستم های اتوماسیون اداری و صنعتی , برنامه نویسی و طراحی سایت پورتال های سازمانی

برنامه نویسی تحت وب و تولید سیستم های اتوماسیون اداری و صنعتی , برنامه

تماس بگیرید
سالن زیبایی در ستارخان

سالن زیبایی در ستارخان

تماس بگیرید
برگزاری دوره های آموزشی دستگاه های آنالیز با محوریت دستگاه های XRD, XRF و کوانتومتر

برگزاری دوره های آموزشی دستگاه های آنالیز با محوریت دستگاه های XRD, XRF

تماس بگیرید
اپیلاسیون و اکستنشن در شیراز

اپیلاسیون و اکستنشن در شیراز

تماس بگیرید
دوره طراحی و دوخت لباس کودک و نوجوان

دوره طراحی و دوخت لباس کودک و نوجوان

تماس بگیرید
تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر

تماس بگیرید
سیستم برق بادی متصل به شبکه

سیستم برق بادی متصل به شبکه

تماس بگیرید

نظرات شما

ارسال نظرات

×نظر شما با موفقیت ارسال گردید