adver-pic
جواهری باروس
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
آنژیوگرافی عروق کرونری قلب

آنژیوگرافی عروق کرونری قلب

پسندیدم 0
اضافه به لیست علاقمندی ها

آنژیوگرافی آزمایشی است که در آن از مواد رنگی مخصوص و تشعشعات اشعۀ ایکس برای نشان دادن داخل عروق کرونری قلب استفاده می‌شود. مو‌ادی که به آن‌ها پلاک خونی گفته می‌شود در داخل دیواره‌های عروق کرونری قلب تشکیل شده و باعث  تنگی آنها می‌گردندکه به آن بیماری عروق کرونری قلبی یا اختصاراً CAD گفته می‌شود. اگر کسی بیماری عروق کرونری قلب داشته‌ باشد، آنژیوگرافی آن را نشان می‌دهد. در بسیاری از مواقع، نمی‌توان داخل عروق کرونری را تنها توسط اشعه ایکس مشاهده کرد به همین جهت در طول آنژیوگرافی، یک ماده رنگی مخصوص به خون داخل رگ تزریق می‌شود، که باعث می‌شود این عروق در زیر اشعه ایکس قابل رویت ‌گردند.

متخصصان ما در کلینیک تخصصی قلب دکتر کریمی، آنژیوگرافی عروق کرونری قلب را انجام می‌دهند. آنژیوگرافی، شیوه‌ای تشخیصی، با بالاترین سطح استاندار است که در آن از دستگاه اشعه ایکس به‌همراه رنگی مخصوص برای معاینه عروق کرونری قلب -که وظیفه رساندن خون به قلب را دارند- استفاده می‌شود. از این روش برای شناسایی پلاك‌های‌ خونى‌ (موادی فيبر مانند يا چربی مانند) -که باعث ایجاد انسداد و تنگی‌ در عروق می‌شوند- و همچنین معاینه‌ی وضعیت قلب و برنامه‌ریزی برای اقدامات مورد نیاز در آینده استفاده می‌شود.

چه کسانی به آنژیوگرافی عروق قلب نیاز دارند؟


آنژیوگرافی آزمایشی برای تشخیص بیماری عروق کرونری قلب (CAD) است. اگر کسی علائم و نشانه‌های بیماری عروق کرونری قلب (CAD) را داشته باشد، به آنژیوگرافی نیاز پیدا خواهد کرد. این علائم و نشانه‌ها عبارتند از:

 • آنژين: درد یا فشاری بسیارشديد در ناحیۀ قفسه سینه و ممکن است تنها زمانی بروز کند که شخص فعالیتی انجام می‌دهد.
 • ایست ناگهانی قلب: این امر هنگامی رخ می‌دهد که ضربان قلب به طور ناگهانی و غير منتظره متوقف شود.
 • نتایج حاصل از نوار قلب(EKG)، تست ورزش یا دیگر آزمایش‌هایی که حاکی از وجود بیماری قلبی باشند.
 • اگر به کسی حمله قلبی دست دهد، ممکن است آنژیوگرافی در همان مرکز اورژانس انجام شود که در این صورت آنژیوگرافی با روش دیگری به نام آنژیوپلاستی ترکیب شده و شریان بسته شده را که موجب حمله قلبی شده، بازمی‌کند و از آسیب‌های بیشتر به قلب جلوگیری می‌نماید.
 • آنژیوگرافی به پزشک معالج نیز کمک می‌کند تا بعد از حمله قلبی، در مورد نحوه‌ی درمان بیماری عروق قلب تصمیم‌گیری نماید. این کار به‌ویژه هنگامی مناسب است که حمله قلبی، آسیب بزرگی به قلب زده باشد، یا اینکه درد سینه بیمار هنوز ادامه داشته باشد.

آنچه از آنژیوگرافی انتظار آن می‌رود


قبل

پیش از انجام آنژیوگرافی، موارد زیر را با پزشک‌تان درمیان بگذارید:

 • انجام آزمایش و نحوه آماده‌‌شدن برای آن
 • تمامی داروهایی که در حال حاضر مصرف می‌کنید یا داروهایی که بایستی پیش از انجام آزمایش از مصرف آن‌ها خودداری کنید.
 • داشتن دیابت ، بیماری کلیه، یا شرایط دیگری که ممکن است لازم باشد، مراحلی اضافی درحین آزمایش یا بعد از آن صورت گیرد تا از عوارض آزمایش در امان بمانید. برای مثال، اگر آنژیوگرافی انسداد عروق را نشان ‌دهد، پزشک معالج شما ممکن است آنژیوپلاستی تجویز کند. بنابراین شما فرصت خواهید داشت تا سؤالاتی درمورد روال انجام کار بپرسید و رضایت‌نامه کتبی داده شده برای انجام این آزمایش را، پر کرده و تحویل دهید.

درطول آنژیوگرافی

 • در طول آنژیوگرافی، به پشت می‌خوابید و هوشیارهستید. به این ترتیب، می‌توانید در طول آزمایش دستورات‌ پزشک ‌تان اجرا کنید. داروهایی برای دادن آرامش به شما داده می‌شود که ممکن است باعث خواب‌آلودگی شما شود.
 • ناحیه‌ای را که قرار است از طریق آن لوله پلاستیکی کوچک (کاتِتِر)‌ وارد رگ شود، توسط پزشک‌تان بی‌حس خواهد شد، این ناحیه برشی کوچک در بازو، کشاله ران(ران بالایی) یا گردن خواهد بود. سپس کاتِتِر از طریق رگ و به منظور باز کردن عروق کرونری به جلو هدایت می‌شود.
 • همانطور که کاتتر درون قلب به جلو حرکت داده می‌شود، تصویربرداری‌های اشعه ایکس از کاتتر دریافت می‌شوند. این تصویربرداری‌ها به پزشک‌تان کمک می‌کند تا جایی که نوک کاتتر قرار دارد را ببیند.
 • هنگامی‌که کاتتر به لکه‌ی مورد نظر ‌می‌رسد، پزشک رنگی مخصوص را وارد کاتِتِر می‌کند. این رنگ از طریق عروق کرونری شما جاری شده و باعث نمایان شدن آنها در زیر اشعه ایکس می‌گردد. به این اشعه ایکس  آنژیوگرام می‌گویند . اگر آنژیوگرام انسداد عروق را نشان دهد، ممکن است پزشک شما از آنژیوپلاستی برای بازگرداندن  جریان خون به قلب استفاده کند. بعد از اتمام آنژیوگرافی یا آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی، پزشک کاتتررا از بدن‌تان خارج خواهد کرد. سوراخ به‌جامانده در رگ، بسته شده و زخم پانسمان می‌شود. برای اعمال فشار برروی محل بانداژ شده به منظور جلوگیری از خونریزی شدید محل زخم، یک کیسه شن کوچک یا هر نوع وزنه دیگری، روی بانداژ قرارداده می‌شود.

بعد

 • بعد از آنژیوگرافی، به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل خواهید شد، تا به مدت چند ساعت یا تمام طول شب آنجا استراحت کنید و تحت نظر باشید. در طول این مدت، در انجام حرکات‌تان محدودیت خواهد داشت تا از خونریزی محلی که کاتتر وارد شده، جلوگیری به‌عمل آید.درزمان بهبودی شما در بخش مراقبت‌های ویژه، پرستاران مرتباً ضربان قلب و فشار شما را چک می‌کنند و اگر هرگونه خونریزی درمحل تعبیه‌ی لوله وجود داشته باشد، به آن رسیدگی می‌کنند.
 • یک کبودی کوچک از جایی که کاتتر وارد شده است، ممکن است به بازو، کشاله ران (ران بالایی) یا گردن شما سرایت کند که برای حدود یک هفته ممکن است، در این محل احساس درد یا حساسیت به لمس به وجود آورد. اگر دچار مشکلاتی از قبیل موارد زیر شدید، حتماً پزشک خود را مطلع سازید:
  • مقداری ثابت یا زیاد خون در محل زخم که با یک بانداژ کوچک نتوان آن را متوقف کرد.
  • درد غیرعادی، تورم، قرمزی، یا دیگر نشانه‌های عفونت در محل ورود کاتتر
 • در مورد فعالیت‌های خاصی که کمی بعد ازانجام آزمایش باید از انجام آن‌ها پرهیز کنید مثل بلند کردن چیزهای سنگین، با پزشک‌تان حتما مشورت نمایید.
 • رانندگی درست بعد از آنژیوگرافی کار خطرناکی است بنابراین اگر پزشک شما همان روز آزمایش به شما اجازه‌ی مرخصی داد، بایستی برای رفتن به منزل برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهید. شاید لازم شود تمام طول شب  را برای انجام آزمایش، منتظر بمانید.

خطرات احتمالی آنژیوگرافی چیست؟


آنژیوگرافی عروق کرونری یک آزمایش معمول پزشکی است که به ندرت باعث مشکلات جدی می‌شود. اما عوراض احتمالی آن عبارتند از:

 • خونریزی، عفونت، و درد در بازو، ، کشاله ران(ران بالایی) یا گردن یعنی همان جایی که کاتتر از آن وارد عروق شده است.
 • آسیب‌دیدگی رگ‌ها. عارضه‌ای بسیار نادر است که بر اثر هدایت و عبور کاتتر به قلب، خراش و آسیب دیدگی در رگ به وجود می‌آید.
 • واکنش آلرژیک به رنگ مورد استفاده

سایر عوارض کمتر شایع این آزمایش عبارتند از:

 • آریتمی (بى‌نظمى‌ در ضربان‌ قلب‌) ، که اغلب خود به خود از بین می‌رود، ولی اگر همچنان ادامه پیدا کند ممکن است نیاز شود که آن را درمان کرد.
 • آسیب به کلیه‌ها به دلیل رنگ استفاده شده
 • لخته‌های خونی که می‌توانند باعث سکته مغزی، حملات قلبی، یا دیگر مشکلات جدی گردند.
 • افزایش خون یا مایع در کیسه‌ای که قلب را دربرگرفته است و از ضربان قلب بطور صحيح جلوگیری به عمل می‌آورد.

 

 • تلفن: 02122254520
 • وبسایت: drmehdikarimi.com
 • بازدید: 353
 • آدرس: تهران- تهران-خیابان شریعتی، بالاتر از میرداماد، جنب ایستگاه متروی شریعتی، ساختمان نیکان، طبقه 5، واحد 5
خدمات منتخب
تغییرات شرکت در سهامی خاص

تغییرات شرکت در سهامی خاص

تماس بگیرید
 مرکز فوق تخصصی آرایش و طراحی دائم با دستگاه میکروپیگمنتیشن

مرکز فوق تخصصی آرایش و طراحی دائم با دستگاه میکروپیگمنتیشن

تماس بگیرید
قالیشویی در زعفرانیه

قالیشویی در زعفرانیه

تماس بگیرید
شهربازی سر پوشیده

شهربازی سر پوشیده

تماس بگیرید
کاشت مو به روش ترکیبی FIT و FUT در گاندی

کاشت مو به روش ترکیبی FIT و FUT در گاندی

تماس بگیرید
طراحی‌ بسته‌ بندی

طراحی‌ بسته‌ بندی

تماس بگیرید
به روزترین کوتاهی ژورنالی مو با پیتاژ در سالن زیبایی فرح بانو با ۷۰% تخفیف

به روزترین کوتاهی ژورنالی مو با پیتاژ در سالن زیبایی فرح بانو با ۷۰% تخ

تماس بگیرید
هدایای تبلیغاتی

هدایای تبلیغاتی

تماس بگیرید

نظرات شما

ارسال نظرات

×نظر شما با موفقیت ارسال گردید