adver-pic
جواهری باروس
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
adver-pic
آبنما

آبنما

پسندیدم 0
اضافه به لیست علاقمندی ها

به مجموعه فواره و آب راکد یا متحرکی که باعث زیبایی پارک ، میدان و فضای سبز شود،آبنما می گویند که یکی از بهترین ساختارهای فضای سبز است.

آبنما در فضای سبز با ایجاد صدای آب،افزون بر زیبایی فوق العاده و ایجاد آرامش،در تلطیف و پاکیزه سازی هوا نیز بسیار مؤثر بوده بنابراین از آبنما در مراکز پرجمعیت شهرهایی که دارای آلودگی هوا هستند و کلان شهر ها می باید بیشتر استفاده کرد.

آب در پارک‌ها و باغ‌ها به هر یک از صور مختلف، خود به نحوی در متعادل کردن درجه حرارت هوا، تامین رطوبت نسبی برای گیاهان و ایجاد طراوت، موثر است. مجموعه این عوامل از یکنواختی و خشکی محیط می‌کاهد.

 

آبنما یکی از قدیمی ترین اجزاء معماری در ایران می باشد ، در قدیم از آبنما تنها در باغ ها و کاخ ها و میادین شهر استفاده می شد ولی امروزه و با ساخت آبنماها در اندازه و ابعاد مختلف این عنصر زیبای معماری منظر به درون خانه ها و آپارتمان های ما نیز راه پیدا کرده است.

امروزه آبنماها را در لابی آپارتمانها ، رستورانها ، هتل ها ، ادارات و حتی درون منزل می توان مشاهد کرد که به زیبایی این مکان ها جلوه ای خاص بخشیده است.


آبنما از گذشته با فرهنگ ایران عجین شده است شاید همین مسئله به این دلیل است که ایران کشور کم آبی است و همیشه انسانها به طرف آب جذب می شوند. همواره آب نشانه ای از پاکیزگی، روشنایی و آرامش دهنده روح و روان انسان است، گذشته از ظاهر آب صدای آب هم روح آدمی را جلا می دهد و این مسئله ای است که ما در زندگی ماشینی امروز بسیار به آن احتیاج داریم.

 

آبنماها دارای انواع ، اشکال و اندازه های مختلفی هستند که متناسب با محل نصب و نوع استفاده طراحی می شوند. زمانی که صحبت از آبنما می شود اولین چیزی که به ذهن ما خطور می کند فواره ها هستند چون قدیمی ترین و پر کاربرد ترین نوع آبنما می باشند.

نوع دیگر آب نما آبشار و جوی بار می باشد، این نوع از آبنما جذابیت خاصی برای مردم دارد زیرا برای آنها طبیعت را تداعی می کند. نوع دیگر آبنماهای مدرن هستند که آب را به صورت دیواره ای از بالا به پایین روانه می کنند که امروزه از این آب نما ها بسیار استفاده می شود.

 

فواره ها:

فواره ها خود دارای انواع مختلفی مانند جهنده ، ریزشی و پرتابی می باشند که عمدتاً این فواره ها را به وسیله نور پردازی جذاب تر و دیدنی تر می کنند.درمناطق بادگیر، انتخاب دهنه های مناسب برای فواره ها ممکن است از اثرات ناشی از وزش باد بکاهد.دو نوع عمده دهنه عبارتند از:

• سرباریک: آن ها شبیه به قیف هائی وارونه هستند و باعث می شوند که آب با فشار و سرعت بیشتری خارج شده و یک شیار باریک و بلند را تولید کند.

• شکل داده شده: در اشکال مختلفی موجودند و می توانند آب را به صور مختلف از قبیل صفحاتی از آب، گنبده های کوتاه و بادبزن های دستی در آورند که عموماً در برابر وزش باد مصونیت بیشتری دارند.

جهت اسپری کردن آب در آب نماهای بزرگ از چندین دهنه به صورت گروهی استفاده می شود.برای آب نماهای کوچک تر یک دهنه دوش مانند ممکن است کافی باشد.

 

اصول اساسی طراحی و نصب آبنماها :

 • زیر درخت نباشد. حشرات و فضولات پرندگان و بطور کلی ذراتی که از درخت میریزد باعث آلودگی آب شده و موجب گرفتگی فیلترها و گلوگاه پمپ ها می گردد.

• نباید در مسیر بادهاي شدید باشد. بادهاي شدید باعث اختلال در الگوي ریزش آب آبنما شده و موجبات ریزش آب به بیرون از لبه هاي حوض اصلی آبنما را فراهم می آورد. از این رو ارتفاع ستون آب نباید بیشتر از فاصله نزدیکترین لبه حوض اصلی از فواره باشد.

• عمق منبع ذخیره آب: به منظور کاهش مصرف آب باید عمق آب تا حد امکان در سطح قابل قبولی ثابت باقی بماند.

• محافظت توسط شبکه هاي آهنی: گودالها و حفرههایی که براي نصب تجهیزات آبنما در کف حوض ساخته میشوند می- بایست توسط شبکه هاي آهنی پوشانده و محافظت شوند.

 

• تخلیه و سرریز آبنما: به منظور تخلیه آسان آب و نظافت آبنما، سیستم تخلیه و سرریز آب باید تعبیه گردد.

• تأمین آب تازه: آبنما باید داراي لوله کشی ثابت براي تأمین آب تازه مورد نیاز و سیستم متعادل کننده اتوماتیک براي تنظیم دائم سطح آب و سیستم حفاظتی براي جلوگیري از خشک کار کردن پمپ در صورت نبودن آب در آبنما، به خصوص در مکانهاي عمومی باشد.

 • امنیت کابلهاي تغذیه برق: کابلهاي برق داخل حوض باید درون داکتهاي مخصوص قرار گیرند که این مسأله در مکان هاي عمومی بسیار مهم میباشد.

• انتخاب صحیح پمپ آبنما: پمپ هاي فواره ها باید با توجه به حداکثر توان مصرفی مورد نیاز و با در نظر گرفتن موقعیت محل نصب آن ها انتخاب شوند.

 

• انتخاب صحیح کلیدهاي الکتریکی:کلیدهاي الکتریکی باید متناسب با قدرت پمپها و مدارهاي روشنایی انتخاب شوند و مجهز به سیستم حفاظت و ایمنی براي کار در محیط آبنما باشد.

• حفاظت آبنما در فصل زمستان:در محله طراحی و برنامه ریزي آبنما باید پیش بینی هاي لازم جهت جلوگیري از یخ زدن آب در فصل زمستان انجام شود. علاوه بر همه این پیش بینی ها به منظور جلوگیري از یخ زدن پمپ ها، می توان آنها را در فصل زمستان از محل نصب خود باز کرد تا از آسیبهاي احتمالی در امان بمانند.

این نکته را هم باید بدانید به دلیل اینکه در آب نما ها آب در یک مدار بسته جریان دارد اتلاف آب بسیار پایین است و به راحتی و بدون ترس از هدر رفتن آب می توان از آنها استفاده کرد.

 

شرکت نگین آذین پارت مفتخر است با کادری مجرب و آموزش دیده ، با ارایه مشاوره در خصوص طراحی انواع آبنما و ساخت  آن ، در اجرای پروژه همراه شما باشد.

  • تلفن: 88989075
  • ایمیل: info@neginazinco.com
  • وبسایت: www.neginazinco.com
  • بازدید: 336
  • آدرس: تهران- تهران-ســعادت آباد
خدمات منتخب
مرکز کاشت ناخن در صادقیه

مرکز کاشت ناخن در صادقیه

تماس بگیرید
 تامین و فروش انواع درایو، سروموتور، سرودرایو، اینکودر،HMI ، PLC و کلیه تجهیزات اتوماسیون صنعتی

تامین و فروش انواع درایو، سروموتور، سرودرایو، اینکودر،HMI ، PLC و کلیه

تماس بگیرید
ساختمان سازی پیش ساخته

ساختمان سازی پیش ساخته

تماس بگیرید
مزایده آهن

مزایده آهن

تماس بگیرید
اجاره جرثقیل فوق حرفه ای لیبهر HS 895 HD

اجاره جرثقیل فوق حرفه ای لیبهر HS 895 HD

تماس بگیرید
اجرای بتن سخت

اجرای بتن سخت

تماس بگیرید
خدمات پرستاری و مراقبتی

خدمات پرستاری و مراقبتی

تماس بگیرید
کلاس آموزش گریم و میکاپ با جدید ترین متد

کلاس آموزش گریم و میکاپ با جدید ترین متد

تماس بگیرید

نظرات شما

ارسال نظرات

×نظر شما با موفقیت ارسال گردید